Možno už viete alebo ste sa dozvedeli, že AliExpress funguje podobne ako eBay. Nenakupujete teda z jedného e-shopu, ale od viacerých ľudí, ktorý cez webovú stránku predávajú.

Vaše objednávky prichádzajú z Číny. Ak nie ste zvyknutí na nákupy z Číny, musíte trochu zmeniť svoje očakávania a pripraviť sa na odlišnosti oproti nakupovaniu z EÚ. Ak si priplatíte za EMS (expresné dodanie), môžete dostať tovar o trochu rýchlejšie, ale mali by ste sa pripraviť na dodanie medzi týždňom až dvomi mesiacmi. Ja osobne som rád za dodanie do mesiaca. Až keď niečo trvá dlhšie, začne ma to štvať.

Na AliExpresse môžete kúpiť veci, ktoré na eBayi nemusíte nájsť, napr. neznačkové produkty. Občas na AliExpresse zoženiete ten istý tovar, ako na eBayi, ale lacnejšie. Veľa ušetríte najmä vďaka tomu, že produkty nemusia prejsť rukami viacerých prostredníkov, ako keď ich kúpite na Slovensku. Inokedy nájdete lacnejší tovar na eBayi - vtedy by som jednoznačne nakúpil tam. Neviem, či je to naozaj tak, ale mám pocit, že z eBayu dostanete tovar skôr.

Dostal som z AliExpressu veľa vecí, od lacných po drahé. Ako vám povedia ostatní, musíte objednávať iba od obchodníkov s veľkým množstvom transakcií a s veľkým množstvom dobrých hodnotení.

Ak chcete tovar reklamovať, je najlepšie ísť cez systém AliExpressu. Myslite na to, že sa vždy môžete ohradiť ak veci nejdú podľa plánu. Opäť, tak ako keď čakáte na dodanie, musíte byť trpezliví. To platí pri objednávaní z Číny vždy. Máte na výber - zmieriť sa s tým alebo vôbec nenakupovať z Číny.

Pri reklamácii je dôležité, aby ste mali dobré, kvalitné fotky toho, čo sa vám na tovare nepáči. AliExpress má aj príručku ako správne fotiť dôkazy pre reklamáciu. A keď vám AliExpress pošle správu, že máte na spor (dispute) zareagovať, urobte tak, ako vravia.

Zákazník 1

Väčšinou na AliExpresse a ďalších podobných webových stránkach nakupujem len drobnosti za pár dolárov, pri ktorých približne viem odhadnúť kvalitu. Kvalita závisí dosť od od typu výrobku – to že je niečo z číny samozrejme nemusí znamenať, že to je nekvalitné. Veď vlastne väčšina vecí je dnes z Číny.

Napríklad som kupoval viacero cyklistických dresov a môžem porovnať s kvalitou čo som kúpil na Slovensku za trojnásobnú cenu, tak je prakticky rovnaká a lepšia by bola asi len keby som zaplatil 5-krát viac. Čo je práve pri cyklodrese, ktorý sa dosť zvykne opotrebovať používaním fakt veľké číslo – radšej objednám 5ks z Číny.

Osobne by som vám neodporúčal cez AliExpress kupovať nejaké mobily, tablety, notebooky či inú podobnú elektroniku lebo fakt neviem, aká je tam kvalita. Osobne som to ani nikdy neskúšal kupovať a možno je dobrá, ale podobné veci fakt radšej na Slovensku. Ženy možno zaujme rôzna bižutéria, hodinky, či nejaké šaty, topánky, kabelky, plavky a podobne. V týchto prípadoch je to tiež len o tom, že či chcú ušetriť, prípadne či vedia zhodnotiť kvalitu. Ináč rád nakupujem aj nepotrebné blbosti do domácnosti a u tých väčšinou zistím, že ich fakt nepotrebujem.

Zákazník 2

Nakupovať

Design & Developed by Market.sk