Ako bude od júla prebiehať platenie daní a cla za malé zásielky?

Nákupy z AliExpressu bez platenia daní a cla boli hlavným konceptom stránky AliExpress, vďaka ktorému e-shop získal cez 3 milióny zákazníkov z celého sveta. Do mája si ešte malé zásielky zakúpime za nulové DPH a clo, no všetko sa zmení v júli, kedy si za tieto zásielky zaplatíme podľa týchto podmienok:

Ako budeme tovar z Číny nakupovať po novom?

Platenie daní a cla ako povinnosť môže AliExpress stáť stovky zákazníkov, ktorý denne na stránke nakupujú. Zmeny, ktoré Európska únia chystá pre nákupy z AliExpressu, sa budú týkať predovšetkým ceny ponúkaného tovaru. Zákazníci si po novom budú k cene tovaru musieť naviac pričítať DPH a clo. Je to tým, že každý tovar, ktorý je doručovaný z inej zeme, než z EÚ, musí od 1. júla prejsť colnou deklaráciou. Tento krok by mal pomôcť predovšetkým domácim európskym obchodníkom, ktorí nie sú schopní konkurencie čínskym e-shopom kvôli vysokým nákladom.

Malé artikli, ktoré predstavovali najčastejšie nákupy na AliExpresse, môžu po novom zdražeť až o niekoľko percent. Väčší tovar bude ale po pričítaní DPH a cla stáť viac než dvojnásobok aktuálnej ceny. Je tak dosť pravdepodobné, že po zavedení povinného cla a DPH nakupovanie na AliExpresse nebude tak lákavé. Pre kupujúceho bude výhodnejšie nakúpiť u slovenského obchodníka a zároveň tak podporí malých podnikateľov, pre ktorých sa aj napriek opatreniam podporujúce trh práce stáva pandemická situácia častokrát likvidujúca.

Colnú deklaráciu, ktorá bude čoskoro pri dovoze tovaru z Číny povinná, bude na Slovensku napríklad poskytovať Slovenská pošta. Pošta si za túto službu bude účtovať 4€ za každú malú zásielku. Plánovaný proces preclenia by mala ľuďom uľahčiť pripravovaná mobilná aplikácia, cez ktorú si zákazníci budú môcť podať elektronické colné prehlásenie.

Nakupovať

Design & Developed by Market.sk